В 90-е роки в Росії виникла хибна традиція, яка не зжита досі – ідеалізувати США. Створення привабливого образу заокеанського життя багато в чому сприяли голлівудські фільми, обов’язковим «компонентом» яких були стрункі красуні і хлопці атлетичної статури. Але реальність далека від голлівудських ідеалів.
Росіян, які відвідують Америку, дивує, скільки там людей, які страждають зайвою вагою. Американці ставляться до цього зовсім інакше: людина, яка в Росії розглядався б як надмірно повний, у США вважається цілком нормальним.
Певною мірою це пов’язано з економічним добробутом країни: що б там не говорили про «порушення обміну речовин», голодуючий людина товстим не стане. Грають роль і антибіотики, які порушують вироблення речовин, що регулюють апетит і почуття насичення. Але до масового поширення ожиріння ведуть деякі особливості харчової поведінки, коренящиеся в національному образі життя.
Свобода і толерантність
Одна з причин ожиріння – горезвісна американська свобода. У США це поняття зведено в культ. Але доведена до абсурду свобода легко перетворюється на вседозволеність. Ювенальна юстиція підливає масла у вогонь: батьки бояться заборонити дитині з’їсти зайву порцію морозива або випити склянку кока-коли.
Сформований у дитинстві ставлення до їжі як до задоволення без обмежень зберігається і в дорослому стані. Один російський турист поцікавився у досить повною американки, чому вона продовжує є величезні порції картоплі фрі, знаючи, якої шкоди це завдає її здоров’ю й фігурі. «Мені все одно, – відповіла жінка. – Я живу один раз».
Інший американський ідол – толерантність. У російських школах над повними дітьми знущаються однокласники, що спонукає боротися із зайвою вагою, у США люди вже в шкільному віці засвоюють, що не можна сміятися над хворими людьми. Зайва вага в Америці розглядається саме як хвороба – держава витрачає величезні гроші на гранти біологам, які шукають «гени огрядності».
Спосіб життя
Одна з головних рис американського способу життя – напруженість, прискорений темп. Американець завжди поспішає, з-за цього протягом дня йому колись не тільки приготувати повноцінний обід, але і поїсти в спокійній обстановці. Люди змушені перекушувати на бігу, а для цього найзручніше пиріжки, гамбургери і все інше, що збирацько іменується «фаст-фудом». Дешевий фастфуд удосталь містить сою та пальмова олія – ці продукти легко призводять до ожиріння.
Повноцінно поїсти багато американці можуть тільки ввечері, а наїдатися на ніч – прямий шлях до зайвої ваги.
Людей, що займаються спортом, в Америці стільки ж, скільки в інших країнах, і вони не страждають ожирінням. Але в Росії і в неспортивної людини менше шансів розтовстіти: відстань, яку росіянин пройде пішки, американець проїде на автомобілі.
Слід зауважити, що хоч Америка і зберігає лидирущую позицію за кількістю повних людей, інші країни вже наздоганяють її, і Росія в тому числі. Кількість людей, що страждають ожирінням, зростає у всіх розвинених країнах.